Lokomotywa pomnikiem Kędzierzyna-Koźla?

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla chcą, by lokomotywa była pomnikiem miasta – pisze „Nowa Trybuna Opolska”.
Historia Kędzierzyna jest nierozerwalnie związana z koleją – podkreśla na łamach gazety Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla. – Zanim zostaliśmy „stolicą polskiej chemii”, Kędzierzyn był nazywany miastem kolejarzy. Ten fragment naszych dziejów można upamiętnić poprzez zakup, wyremontowanie i ustawienie zabytkowej lokomotywy w charakterze pomnika.

Jurkowski przekonuje, że to żadna ekstrawagancja. – Lokomotywa stoi od lat przed dworcem w sąsiednim Raciborzu, na podobny zakup zdecydowały się władze Nysy – zauważa. Pomysł zrobienia pomnika z rdzewiejącego parowozu serii Ty-45 rzucili sami mieszkańcy.

Radni, z którymi rozmawiali dziennikarze NTO zgadzają się na zakup. Cena wywoławcza wynosi 20 tys. złotych. W Polsce PKP wystawiło na sprzedaż aż 161 pojazdów, z czego 9 stoi na opolskich bocznicach. Wśród nich jest m.in. wagon pasażerski z 1895 roku niszczejący w Pokrzywnej, dwa parowozy serii Ty-2 z Nysy oraz wspomniany Ty-45 z Kędzierzyna-Koźla.

Więcej na stronie nto.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przegląd Prasy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273